Jaki jest sekret skutecznych strategii rozwoju dla firm świadczących profesjonalne usługi? Dyrektorzy, którzy z powodzeniem wdrożyli strategie rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne, przyznają, że trzy kluczowe elementy niezwykłej wydajności to wykorzystanie, rentowność projektu i sukces dostawy.
Wskaźniki te są ze sobą ściśle powiązane, ale zespoły zbyt często koncentrują się na poprawie każdego z trzech wskaźników w oderwaniu od siebie, co może prowadzić do pogorszenia wyników w całej działalności. Organizacje, które koncentrują się na holistycznej równowadze między tymi trzema wskaźnikami, dostrzegają pozytywny i trwały wpływ na swój rozwój.
Aby poprawić te trzy wskaźniki współzależnie, ważne jest, aby zrozumieć znaczenie każdego z nich w tym kontekście:
Sukces dostawy osiąga się, gdy wyjątkowa praca jest dostarczana na czas i w ramach budżetu. Zespoły usługowe mają za zadanie dostarczanie klientom wysokiej jakości i wartościowej pracy pod względem zakresu, czasu i budżetu. Zdolność do odnoszenia sukcesów w tych obszarach pomaga organizacjom świadczącym profesjonalne usługi uzyskać wysoki poziom zadowolenia klientów, co pomaga w pozyskiwaniu przyszłych klientów.
Wykorzystanie odnosi się do najbardziej efektywnego wykorzystania zespołu organizacji. Pokazuje procent czasu, jaki pracownicy spędzają na działaniach generujących przychody. Dowiedz się więcej o obliczaniu wskaźników wykorzystania tutaj.
Rentowność projektu koncentruje się na stosunku kosztów realizacji projektu do generowanych przez niego przychodów. Wskaźnik ten pokazuje zdolność zespołu usługowego do świadczenia pracy w sposób rentowny, co pozwala organizacji inwestować w wewnętrzne aktywa, takie jak infrastruktura, metodologia i rozwój personelu, aby pomóc jej uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku.
Zrównoważona optymalizacja wskaźników napędza wzrost usług profesjonalnych
Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym organizacja usługowa koncentruje się na optymalizacji tylko jednego z tych wskaźników kosztem innych. Na przykład, jeśli koncentruje się wyłącznie na maksymalizacji rentowności projektu, menedżer zasobów może zatrudnić kilku konsultantów niższego szczebla w projekcie, aby utrzymać wydatki na niskim poziomie. Jednakże, robiąc to, konsultantom tym może brakować doświadczenia potrzebnego do wydajnej pracy i mogą oni zostać nadmiernie wykorzystani, co prowadzi do wypalenia zawodowego.
Wypalenie zespołu, w połączeniu z faktem, że młodsi konsultanci nie mają doświadczenia, które mają bardziej doświadczeni konsultanci, może spowodować opóźnienie projektu i spadek jakości pracy. Optymalizacja wyłącznie rentowności projektu może spowodować uszkodzenie wykorzystania i dostawy, co ostatecznie może uniemożliwić firmie osiągnięcie docelowych zysków z projektu.
Skuteczna optymalizacja wszystkich trzech wskaźników często umożliwia organizacjom osiąganie lepszych wyników niż ich konkurenci. Badanie SPI Research ujawnia znaczenie wymuszania zrównoważonej optymalizacji dostaw, wykorzystania i rentowności projektów w dążeniu do zrównoważonego wzrostu.
SPI Research przebadało 540 zespołów usługowych na całym świecie. Znaleziono wspólny wątek: organizacje osiągające najlepsze wyniki koncentrowały się na zrównoważonej optymalizacji wszystkich trzech wskaźników. Takie podejście zapewniło im o 44% wyższy przychód na pracownika, o 12% więcej projektów zrealizowanych na czas i o 8% wyższe wykorzystanie faktur w porównaniu z innymi firmami z branży. Uderzające jest to, jak zrównoważona optymalizacja wskaźników prowadzi do trwałego i skalowalnego sukcesu w ramach strategii rozwoju firm świadczących usługi profesjonalne.
Badania przeprowadzone przez RTM Consulting opisują, w jaki sposób połączenie możliwości skoncentrowanych na zasobach, informacji w czasie rzeczywistym i dostosowania procesów pomaga zespołom usługowym zoptymalizować wykorzystanie, realizację projektów i rentowność projektów, aby przekroczyć cele w zakresie zysków.
Strategie ciągłego doskonalenia dla firm świadczących usługi profesjonalne
W jaki sposób organizacje mogą przestać myśleć o dostawie, wykorzystaniu i rentowności projektu niezależnie i zacząć myśleć o tym, jak każdy wskaźnik wpływa na siebie nawzajem? Liderzy organizacji nowej generacji stosują te trzy podejścia w ramach swoich strategii rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne:
1. Motywowanie menedżerów za pomocą zrównoważonych wskaźników wspieranych przez indywidualne KPI.
Zamiast nagradzać liderów, którzy maksymalizują cele wykorzystania swoich zespołów, co powiesz na ustalenie celu wzrostu dla całej organizacji i dostosowanie indywidualnych wskaźników KPI dla każdego zespołu, aby pomóc w jego osiągnięciu?
Przykładowo, firma może zachęcać poszczególne zespoły do przyczyniania się do poprawy odsetka projektów dostarczanych na czas, a także marż zysku z projektów i przychodów na konsultanta, aby pomóc organizacji osiągnąć nadrzędny cel wzrostu.
2. Zapewnienie wiarygodnego, terminowego i kontekstowego dostępu do współzależnych wskaźników.
Zdolność do dostarczania organizacji jednej, ujednoliconej prawdy ma kluczowe znaczenie. Niesprawiedliwe jest rozliczanie menedżerów z realizacji celów bez zapewnienia im narzędzi i zasobów potrzebnych do dokładnego i przejrzystego pomiaru ich wydajności.
Umożliwienie zespołom korzystania z jednego podstawowego zbioru danych i prezentowania danych we właściwym kontekście dla ich zespołów. Zespoły usługowe mogą zaspokoić potrzebę analizy w czasie rzeczywistym zarówno historycznej, jak i wybiegającej w przyszłość wydajności w całym portfelu projektów organizacji, wykorzystując platformy oprogramowania stworzone specjalnie w celu zrozumienia i modelowania z natury złożonej natury zespołów usługowych.
3. Wdrażanie zintegrowanych systemów, a nie odizolowanych rozwiązań, które mogą promować lokalną optymalizację i globalną suboptymalizację.
Tak jak wskaźniki muszą być ze sobą w harmonii, tak samo technologia, która je wspiera. Na przykład, proces fakturowania klienta zbudowany w Excelu, który nie jest połączony z oprogramowaniem do śledzenia czasu i wydatków, może przyczynić się do znacznego wycieku przychodów.
Badania przeprowadzone przez Gallupa pokazują, że kluczowym wyróżnikiem wśród firm świadczących profesjonalne usługi, które z powodzeniem utrzymują i rozwijają działalność, jest zdolność do rozwiązywania wzajemnie powiązanych problemów biznesowych poprzez wykorzystanie holistycznych rozwiązań biznesowych opartych na technologii. Badanie SPI Research wykazało, że organizacje usługowe osiągające najlepsze wyniki są o 26% bardziej skłonne do posiadania rozwiązania Professional Services Automation (PSA) zintegrowanego z rozwiązaniem do zarządzania finansami i o 20% bardziej skłonne do posiadania rozwiązania PSA zintegrowanego z platformą CRM, przy czym rozwiązanie PSA służy jako podstawowa platforma dostarczania usług.
Podsumowanie
Sekret skutecznych strategii rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne obejmuje skupienie się na wykorzystaniu, rentowności projektów i sukcesie dostaw. Liderzy organizacji nowej generacji stosują te trzy podejścia w ramach swoich strategii rozwoju usług profesjonalnych:
- Zachęcaj menedżerów za pomocą zrównoważonych wskaźników wspieranych przez indywidualne KPI.
- Zapewnienie wiarygodnego, terminowego i kontekstowego dostępu do współzależnych wskaźników.
- Wdrażanie zintegrowanych systemów, a nie odizolowanych rozwiązań, które mogą promować lokalną optymalizację i globalną suboptymalizację.
Dzisiejsze stale zmieniające się środowisko biznesowe w połączeniu z płynnym charakterem pracy opartej na projektach z pewnością stanowi wyzwanie dla zespołów świadczących usługi profesjonalne. Dla tych organizacji, które potrafią skutecznie zrównoważyć trzy wyżej wymienione wskaźniki, nagrody są namacalne: zdolność do realizacji skutecznych strategii rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne, torując drogę do nowych kamieni milowych wzrostu na dużą skalę.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące strategii rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne
Jakie są strategie rozwoju firmy świadczącej usługi profesjonalne?
Sekret skutecznych strategii rozwoju dla firm świadczących usługi profesjonalne obejmuje skupienie się na wykorzystaniu, rentowności projektów i sukcesie dostaw. Liderzy organizacji nowej generacji stosują te trzy podejścia w ramach swoich strategii rozwoju usług profesjonalnych:
1. Motywowanie menedżerów za pomocą zrównoważonych wskaźników wspieranych przez indywidualne KPI.
2. Zapewnienie wiarygodnego, terminowego i kontekstowego dostępu do współzależnych wskaźników.
3. Wdrażanie zintegrowanych systemów, a nie odizolowanych rozwiązań, które mogą promować lokalną optymalizację i globalną suboptymalizację.
Jak skalować biznes usług profesjonalnych?
Według najnowszych badań, kadra kierownicza, która z powodzeniem wdrożyła strategie rozwoju usług profesjonalnych, przyznaje, że trzy kluczowe elementy niezwykłej wydajności usług to:
- Wykorzystanie
- Rentowność projektu
- Sukces dostawy